23 Eylül 2012 Pazar

Aşkın Metafiziği | Arthur Schopenhauer


“… İşte bu, yaşama iradesidir; yani hayatın ve hayatın devamlılığının şiddetle talep ettiği şeydir. Bu şey, bu nedenle, ölümden etkilenmez ve kesin, kati, hedefin saptırılamaz olan şeydir. Ama ne var ki, andaki, şimdideki bu var olma halini, daha iyi bir duruma da taşıyamaz: Dolayısıyla (onun için) hayat denince, bu, bireylerin sürekli acı çekmeleri ve hep ölmeleri onun bakımından kesin ve değişmez bir durumdur. Onu bu durumdan kurtarmak için yaşama iradesinin olumsuzlanması hakkı bizde saklıdır; bu olumsuzlama yoluyla bireysel irade, kendini türün soyundan koparır ve türün içindeki o varoluşunu terk eder…
Arthur Schopenhauer, Aşkın Metafiziği, Sh.73, Bordo Siyah Yayınevi, Eylül 2011

2 yorum:

  1. yo hey naber burda yazdigin şeyler bende de var . merak ettim bu konu ile nasi ilgilendigini doktora gittin mi gittiysen ne dediler . daha iyi olmak için ne yaptin vs.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Hala araştırmalarım devam ediyor, Türkiyede ki psikologlara güvenmiyorum, o yüzden psikoloji ile ilgili çok şey araştırıyorum, son zamanlarda yönelimim felsefe üzerine olmaya başladı. Varoluş felsefesiyle ilgili araştırmalarım schopen'in yanıldığını göstermeye başladı(benim açımdan tabi) böyle olunca, acı da hafifliyor, zamanla yok olacağına inanıyorum.

      Sil